Co to są okulary progresywne i jakie oprawki do nich dobrać?

Soczewki czy też okulary progresywne to termin, który z łatwością można przeczytać w kolorowej prasie czy usłyszeć w telewizyjnych bądź radiowych reklamach. Czym jednak są owe soczewki i dla kogo są przeznaczone? Na to pytanie odpowiedź zna już tylko nieliczny odsetek społeczeństwa. Dlatego w dzisiejszym wpisie postaramy się Państwu nakreślić co to są okulary progresywne i na jakie cechy należy zwracać uwagę wybierając odpowiednie oprawki. Zapraszamy do lektury.

Okulary progresywne – dla kogo są przeznaczone?

Okulary progresywne, a mówiąc szczegółowiej – szkła progresywne, to wyrób optyczny dedykowany osobom cierpiącym na tzw. prezbiopię, nazywaną też starczowzrocznością czy syndromem długich rąk. Prezbiopia to problem, który zaczyna się po 40. roku życia i dotyczy kłopotów z widzeniem obiektów zarówno bliskich, jak i dalekich. Niestety ryzyko wystąpienia syndromu długich rąk wzrasta wraz z wiekiem, a w Polsce cierpi na nie około 10 milionów osób, jak wynika z badania przeprowadzonego w 2018 r. przez PBS Sp. z o.o. Przyczyną prezbiopii jest naturalny proces starzenia się soczewki oka, a co za tym idzie, obniżenie zdolności jej akomodacji, czego niestety nie da się zatrzymać, ale można skutecznie korygować. Jeszcze do niedawna osoby dotknięte starczowzrocznością musiały nosić ze sobą dwie pary okularów: jedne do dali, drugie do skupienia się na przedmiotach znajdujących się blisko. W tym momencie korygowanie niniejszego schorzenia jest o wiele prostsze i wymaga jedynie noszenia okularów progresywnych.

Jak działają okulary progresywne?

Okulary progresywne, a mówiąc precyzyjniej – soczewki progresywne, są bardzo precyzyjnie wykonane. Mianowicie w górnej części posiadają moc do dali, w dolnej części – moc do bliży, a pomiędzy nimi znajduje się tzw. strefa progresji z płynnie zmieniającą się mocą, która zapewnia ostre widzenie pośrednie. Taka konstrukcja soczewek progresywnych sprawia, że osoba z nich korzystająca musi jedynie kierować swój wzrok na różne strefy soczewek – w zależności od potrzeby, zamiast używać naprzemiennie okularów do dali i do bliży (czyli okularów do czytania). Budowa soczewek progresywnych ma niestety jedną wadę, o której należy wiedzieć. Nie każdy typ oprawek, będzie odpowiedni dla tego typu soczewek!

Oprawki na okulary progresywne – jakie modele należy wyeliminować?

Niezwykle istotnym elementem, jeżeli chodzi o okulary progresywne są ich oprawki! Z racji tego, że soczewki progresywne posiadają trzy obszary widzenia (dal, odległości pośrednie i bliż), kluczowe jest, aby cały zakres widzenia mieścił się bez problemu w wybranym przez nas kształcie soczewki, a co za tym idzie modelu oprawek. Należy więc zdawać sobie sprawę, że do soczewek progresywnych nie pasują ramki zarówno z bardzo krótkim, jak i bardzo dużym obiektywem. Idealna ramka powinna mieć co najmniej 28 mm wysokości. Osoby decydujące się na okulary progresywne powinny na starcie odrzucić także oprawki tzw. pilotki czy kocie oczy, bowiem oba wymienione modele mogą odcinać dolną część pola widzenia, powodując nieostrość podczas czytania.

Okulary progresywne damskie, na które warto zwrócić uwagę

Jakie zatem oprawki na okulary progresywne będą najlepsze? Mimo, iż wydawać by się mogło, że ich wybór będzie mocno ograniczony, to nic bardziej mylnego …soczewki progresywne komponują się doskonale z dużą liczbą modeli modnych oprawek. „Strzałem w dziesiątkę” będą z całą pewnością oprawki o lekko zaokrąglonych krawędziach, okrągłe i owalne. Naszą propozycją jest np. model Eva Minge EMP 1005-C1, który przypadnie do gustu wszystkim minimalistkom.

Dla kobiet lubiących bawić się modą i wyrażających własną osobowość interesującymi akcesoriami, idealnym wyborem do szkieł progresywnych okazać się może z kolei model Eva Minge EM 11319 C2

Decydując się na soczewki progresywne warto przyjrzeć się także nowoczesnym oprawkom o foremnym kształcie, których szeroki asortyment odnaleźć można oczywiście w naszym sklepie. Jedną z takich propozycji jest np. model Eva Minge EM 11226 – C1.

Odwiedzając nasz sklep internetowy bądź salony stacjonarne mogą Państwo liczyć na szeroki wybór modnych oprawek, dzięki czemu bez problemu dobiorą Państwo idealny model do stworzenia własnych okularów progresywnych. A korzystając z trwających aktualnie promocji, tanie okulary progresywne są w zasięgu ręki prościej niż kiedykolwiek.