Czy usunięcie rys z okularów domowymi metodami jest możliwe?

Osoby noszące okulary doskonale wiedzą czym tak naprawdę są porysowane szkła. Zazwyczaj to zjawisko występuje już po dłuższym użytkowaniu okularów. Czasami jednak niewielkie ryski pojawiają się po kilku miesiącach. Wszystko oczywiście uzależnione jest od tego, kto i jak użytkuje okulary. Teraz pewnie wiele osób zada sobie pytanie: „Ale jak to, można porysować szkła w okularach, nosząc je na nosie”? Otóż można to zrobić i to w wielu wypadkach nieświadomie. Małe dzieci na przykład często dotykają szkieł okularów, ściągają je i odkładają w różne miejsca, gdzie jest kurz, piasek bądź szorstkie powierzchnie. Dorośli natomiast podejmują się różnych prac np.: remontowych, gdzie unoszą się różne pyły, które mogą także porysować delikatne szkła okularów. Takich przykładów można wymieniać bardzo wiele. Co jednak zrobić, kiedy to porysowane szkła w okularach zaczynają być uciążliwe w codziennym użytkowaniu? Czy da się usunąć rysy na okularach? Sprawdźmy!

Jak NIE usuwać rys ze szkieł okularów!

Bardzo często osoby poszukujące informacji, czy da się usunąć rysy na okularach, trafiają na „złote rady”, jak to można usunąć rysy domowymi sposobami. Tu można wymieniać takie pomysły jak: zastosowanie pasty do zębów lub sody oczyszczonej. Pod żadnym pozorem tego nie róbmy, ponieważ przyniesie to więcej szkód niż pożytku! Wszelkiego rodzaju wcieranie w szkła pasty czy sody dodatkowo je porysuje, a tego oczywiście nie chcemy. W wypadku szkieł z antyrefleksem możemy np.: całkowicie zniszczyć tę powłokę.

Dlaczego okulary się rysują?

Wszelkiego rodzaju pyły bardzo łatwo przywierają do okularów, a szczególnie do szkieł z tworzyw sztucznych takich ja tworzywo (CR-39), z którego często wykonuje się szkła do okularów. Tworzywo jest bezpieczniejsze od szkła, niemniej jednak bardziej podatne jest na zarysowania. Wspomniany więc kurz, często wycierany jest przez właściciela okularów w sweter, spodnie bądź sukienkę. Niestety są do również szorstkie tkaniny, które rysują powierzchnię szkieł, rozcierając po nich drobinki kurzu.

Niekiedy również stosujemy domowe środki do czyszczenia jak płyn do szyb, niestety niszczy on powłokę ochronną i nasze soczewki są jeszcze bardziej podatne na zarysowania. Równie często odkładamy swoje okulary, gdzie popadnie, co niestety sprzyja ich zakurzeniu i zabrudzeniu.

Jak prawidłowo zlikwidować rysy na okularach?

Jeżeli podejrzewamy, że nasze okulary są porysowane, to należy pamiętać, że nie powinniśmy uszkodzeń usuwać na własną rękę. W takim wypadku zadajemy sobie pytanie: „Jak wypolerować okulary”? Jedną z opcji jest przekazanie naszych szkieł do wypolerowania specjaliście, jakim jest dowolny optyk w najbliższym salonie optycznym. Niestety będzie to tylko wyczyszczenie szkieł z wszelkich zabrudzeń, co wizualnie poprawi ich wygląd. Nie będzie to jednak fizyczne spolerowanie bądź usunięcie rys. Wynika to z faktu, że na szkła okularów nałożone są różnorodne filtry, powłoki antyrefleksyjne bądź soczewki dla osób z astygmatyzmem. Wszelkiego rodzaju szlifowanie sprawia, że szkła tracą na swoich pierwotnych właściwościach.

W przypadku kiedy szkła są bardzo porysowane, jedynym ratunkiem jest wymiana ich na nowe. Wykona to oczywiście dowolny optyk w zakładzie optycznym.

Natomiast dla tych, którzy jeszcze nie mają porysowanych szkieł, dobrą radą jest odpowiednia ich pielęgnacja. Jak to robić? O tym poniżej.

Porysowane okulary i sposoby jak tego uniknąć

Każdy, kto nosi okulary i ma dużą wadę wzroku, doskonale wie, że zakup specjalistycznych szkieł i oprawek jest kosztowną inwestycją. Z tego względu, o raz zakupione okulary, należy dbać z należytą starannością. Wystarczy wdrożyć do swojego życia kilka podstawowych nawyków, które pomogą nam zachować okulary w należytym stanie przez długie lata:

  1. Czyszczenie okularów tylko odpowiednimi ściereczkami z mikrofibry, które są do tego przeznaczone. Nie stosujmy odzieży, chusteczek higienicznych czy też innych materiałów – mogą one porysować okulary. Czyszczenie okularów sprawia, że zanieczyszczenia wyglądające na rysy możemy zetrzeć. Uzyskamy wtedy efekt zadbanych i nieporysowanych szkieł;
  2. Do czyszczenia okularów można również stosować odpowiednie środki w sprayu bądź nasączone ściereczki, które skutecznie ścierają brud i drobne zanieczyszczenia. W ten sposób sami jesteśmy w stanie zniwelować „pseudo rysy”, czyli zanieczyszczenia przypominające zarysowania. Odpowiedni środek nie uszkodzi szkieł, tylko rozpuści zalegający na nich brud i ułatwi jego usunięcie. Oczywiście fizycznych rys nie usunie, ale i tak po jego zastosowaniu szkła będą wyglądały znacznie lepiej;
  3. Zwykłe umycie szkieł w chłodnej wodzie z mydłem. Taki zabieg sprawia, że całe okulary wraz ze szkłami będą wyglądać jak nowe. Ładnie prezentujące się oprawki i czyste szkła poprawią jakość widzenia, nawet jak mamy do czynienia z fizycznymi rysami. Pamiętajmy, aby nie była to gorąca woda, ponieważ można w ten sposób uszkodzić powłoki nałożone na szkła.
  4. Ściągając okulary, należy je schować do etui. Tylko w specjalnym pokrowcu nasze okulary są bezpieczne, podczas gdy ich nie używamy. Ochraniamy je w ten sposób przed uszkodzeniem oprawek i zarysowaniem soczewek.
  5. Odkładajmy okulary szkłami do góry. Odkładając okulary szkłami do dołu, narażamy je na porysowanie od chropowatej powierzchni.
  6. Upewnijmy się, że okulary są dobrze wyregulowane. Zbyt luźne oprawki bądź słabo skręcone, mogą się zsunąć z twarzy podczas schylania i spaść. W najlepszym razie się porysują, w najgorszym połamią albo pękną.

Odpowiednia pielęgnacja okularów uchroni nas przed zarysowaniami i poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie: „Jak zlikwidować rysy na okularach”?

Dodaj komentarz