Czym czyścić okulary?

Codzienne zabrudzenia, takie jak odciski palców, kurz, wilgoć i wiele innych, plamią okulary dosłownie w mgnieniu oka. Jeśli jesteś w domu i masz pod ręką płyn do czyszczenia i ściereczkę, Twoje okulary będą czyste raz, dwa! Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak prawidłowo czyścić okulary, przeczytaj poniższy artykuł.

Czym najlepiej czyścić okulary?

Najprostszym sposobem na wyczyszczenie brudnych okularów jest to, co każdy z nas ma w domu, czyli czysta, letnia woda i płyn do mycia naczyń. Oczywiście, szkieł nie należy szorować tak intensywnie, jak brudnej patelni. Wystarczy, że rozetrzesz odrobinę płynu między opuszkami palców, delikatnie rozprowadzisz go na powierzchni okularów, a następnie dokładnie spłuczesz wodą. Na koniec wytrzyj okulary miękką, czystą ściereczką, najlepiej z mikrofibry. Pamiętaj, aby podczas czyszczenia okularów nie używać zbyt gorącej wody, ponieważ cienkie warstwy antyrefleksyjne nie są odporne na wysokie temperatury.

Do codziennego czyszczenia okularów nie zalecamy stosowania popularnych mokrych chusteczek. Są one bardzo praktyczne, ale ponieważ są mokre, nie wchłaniają rozpuszczonego brudu wystarczająco dobrze. Szczególnie w przypadku tłustych szkieł trudno jest je dokładnie wyczyścić, ponieważ brud pozostaje na nich przez cały czas, a ciągłe pocieranie wilgotną szmatką może powodować zarysowania. Ponadto, niektóre chusteczki nawilżane do okularów zawierają silne środki czyszczące, które mogą uszkodzić powłokę okularów.

Zabrudzone okulary w podróży — czym czyścić okulary, żeby nie było smug?

W pociągu, w samochodzie czy w drodze na ważne spotkanie. Jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu, aby dokładnie wyczyścić okulary, klasyczna ściereczka do czyszczenia z delikatnej mikrofibry (często dołączona gratis do oprawek) to zawsze najlepszy wybór. Zajmuje bardzo mało miejsca, dzięki czemu możesz ją zawsze mieć przy sobie w etui na okulary. Jest niezwykle miękka, wygodna w użyciu i bardzo dobrze pochłania kurz i brud.

Pamiętaj jednak, że ściereczka, aby spełniała swoją funkcję musi być czysta. Dlatego należy ją prać co dwa tygodnie w pralce w maksymalnej temperaturze 40°C. Nie używaj do prania środków zmiękczających, ponieważ mogą one pozostawić lekko tłustą warstwę, która rozmazuje się na szkłach, zamiast je czyścić.

Czym czyścić okulary, żeby nie parowały?

Dobrą alternatywą dla klasycznej ściereczki z mikrofibry jest ściereczka anti-fog, która zapobiega tworzeniu się pary wodnej na szkłach. Jest to szczególnie ważne, teraz gdy prawie cały czas musimy nosić maseczki. W ściereczkach tych zastosowano najnowszą technologię, dzięki której producent zapewnia, że okulary nie zaparowują nawet przez 10 godzin. Podczas czyszczenia taką tkaniną na powierzchnię szkieł nakładana jest delikatna powłoka. Dzięki niej będziesz więc mieć gwarancję czystych okularów i doskonałego widzenia, niezależnie od tego, czy gotujesz, idziesz na zimowy spacer, czy nosisz ochronną maseczkę.

Dlaczego właściwe czyszczenie okularów jest tak ważne?

Nowoczesne soczewki nie tylko korygują wady wzroku. Przyciemniane, antyrefleksyjne lub chroniące przed światłem niebieskim oferują także dodatkowe funkcje, które zwiększają komfort widzenia i zmniejszają zmęczenie oczu. Wszystkie te powłoki są nakładane cienkimi warstwami na soczewkę podstawową. Warstwy: utwardzająca, antyrefleksyjna, ochronna, antystatyczna itd. są bardzo cienkie i dlatego wrażliwe na niewłaściwe czyszczenie. Nawet użycie chusteczki higienicznej lub kawałka koszulki czy bawełnianej bluzy może uszkodzić warstwy ważne dla naszego wzroku. Dlatego należy zawsze czyścić okulary specjalną ściereczką, ponieważ jest to jedyny sposób, aby zapobiec uszkodzeniu okularów i utrzymać je w dobrym stanie do czasu, aż okulista przepisze Ci nową parę.