Dofinansowanie do okularów – jak uzyskać? Jak napisać wniosek – wzór

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie życie bez komputera, telewizji bądź telefonu. Wykorzystanie tych urządzeń wymusza na nas codzienne życie, jak również i praca zawodowa. Niestety spędzanie wielu godzin przed ekranem nie pozostaje bez wpływu na nasz wzrok. Z tego względu grono osób wymaga noszenia okularów korekcyjnych. Oczywiście praca przed komputerem nie jest główną przyczyną słabego wzroku. Równie często są to wady wrodzone oraz nabyte, które wraz z wiekiem zaczynają się uwydatniać. Takie właśnie osoby mają prawo ubiegać się o dofinansowanie zakupu okularów przez pracodawcę. Oczywiście, aby uzyskać refundację, należy spełnić określone warunki.

Dofinansowanie okularów przez pracodawcę

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu pracy, każdy pracownik, który spędza w pracy minimum 4 h dziennie przed ekranem komputera, ma prawo do ubiegania się u pracodawcy dofinansowania zakupu okularów. Krótko mówiąc, zwrot części kosztów za zakup okularów przysługuje każdemu zatrudnionemu, który przynajmniej połowę swoich obowiązków wykonuje przed monitorem.

To jednak nie wszystko. Ponieważ nie każdy pracownik pracujący przy komputerze musi nosić okulary, dlatego osoby te nie są uprawnione do dofinansowania. Koniecznym, więc jest udokumentowanie potrzeby noszenia okularów poprzez oświadczenie lekarskie. Warto jednak pamiętać, że taki dokument uzyskamy jedynie w trakcie badań okresowych medycyny pracy. Tu jednak istnieje możliwość, że jeśli nasz wzrok się pogorszył, a termin kolejnych badań okresowych jest bardzo odległy, to możemy wystąpić do pracodawcy o skierowanie na dodatkowe badanie. W ten sposób otrzymamy kolejne zaświadczenie będące podstawą do dofinansowania okularów do pracy.

Należy jednak pamiętać, że prawo nie określa wysokości dopłaty do okularów, o tym decyduje sam pracodawca. Może być to dopłata częściowa bądź też całościowa. Co więcej wzór oprawek, czy też rodzaj szkieł korekcyjnych, nie ma na nią żadnego wpływu.

Dofinansowanie okularów dla nauczyciela wygląda identycznie, jak pracownika w firmie. Nauczyciel musi pracować przed ekranem minimum 20 h tygodniowo oraz posiadać zaświadczenie od lekarza medycyny pracy dotyczące potrzeby noszenia okularów.

Warto wiedzieć

Jeżeli interesuje Cię temat dofinansowania okularów, koniecznie udaj się do swojego działu kadr bądź bezpośrednio do pracodawcy lub dyrektora szkoły. W ten sposób otrzymasz kompleksowe informacje dotyczące wysokości dofinansowania, a także dowiesz się, jaki należy zawrzeć dopisek na fakturze za zakupione okulary.

Jak wygląda zwrot za okulary korekcyjne?

W celu otrzymania dopłaty do okularów od pracodawcy musimy sami nabyć szkła korekcyjne oraz oprawki i zapłacić za nie pełną kwotę z własnych środków finansowych. Oczywiście należy podczas zakupu poprosić o wystawienie faktury na dane zakładu pracy. Co więcej, powinien znaleźć się w niej dopisek, dla kogo przeznaczone są okulary. Tu często wystarczy samo imię i nazwisko pracownika. Szczegółowe informacji na temat wystawienia faktury uzyskamy u swojego pracodawcy.

Dopłata do szkieł korekcyjnych od NFZ

Dodatkową formą finansowania naszych okularów jest dopłata do szkieł korekcyjnych od NFZ. Tu jednak refundację może otrzymać każdy, kto posiada receptę od okulisty na wykonanie szkieł korekcyjnych. Nie musimy w tym wypadku pracować przed monitorem. To dofinansowanie można jednak zrealizować jedynie w wybranych zakładach optycznych, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jest to niestety minus w stosunku do refundacji w miejscu pracy, którą można realizować w każdym zakładzie optycznym. Co więcej, dofinansowanie NFZ jest znacznie mniejsze w stosunku do refundacji okularów do pracy realizowanych przez pracodawcę. Więc często nie opłaca się stać w kolejce z wnioskiem.

Wniosek o dofinansowanie okularów

Jeżeli upewnimy się, że spełniamy wyżej omówione warunki częściowego bądź całościowego dofinansowania szkieł i oprawek, to możemy złożyć wniosek w miejscu pracy o zwrot kosztów za zakupione okulary. Zanim jednak to uczynimy, powinniśmy zakupić okulary i zabrać za nie fakturę zawierającą nasze dane osobowe. Następnie należy zanieść ten dokument, wraz z zaświadczeniem z medycyny pracy do pracodawcy, gdzie wypełnimy konkretne podanie o dofinansowanie okularów. Dopiero po jego rozpatrzeniu otrzymamy zwrot kosztów.